Uždaryti
E-gyvybė Naujoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis nuo 2023‑12‑01, ir buvusiems INVL Life klientams, kurių sutartys buvo perkeltos į „SB draudimas“. PRISIJUNGTI
„SB draudimas“ savitarna Senoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis iki 2023‑11‑30. PRISIJUNGTI
Turto valdymo portalas Turto valdymo paslaugos savitarna Skirta klientams, turintiems Turto valdymo paslaugos sutartį. PRISIJUNGTI
  • Pagrindinis
  • Naujienos
  • Kalėdinių dovanų karštinei įsisiūbuojant: 6 patarimai norintiems išvengti per didelių išlaidų

Kalėdinių dovanų karštinei įsisiūbuojant: 6 patarimai norintiems išvengti per didelių išlaidų

Artėjant metų pabaigai vis labiau jaučiamos šventinės nuotaikos, o dažnas jau pradėjo galvoti apie kalėdines dovanas draugams ir artimiesiems. Tai gali būti išties malonus rūpestis, tačiau tuo pačiu sukelti nemažai galvos skausmo svarstant, kaip nudžiuginti artimuosius neišleidžiant krūvos pinigų ir nepabloginant savo finansinės situacijos tokiu metu, kai išlaidos ir taip padidėja dėl šildymo sezono bei kitų žiemai būdingų kaštų. „Šiaulių banko“ privačių klientų paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui siekiantiems šventiniu laikotarpiu geriau kontroliuoti savo išlaidas pataria laikytis keleto pagrindinių taisyklių.  

1. Susidarykite dovanų sąrašą ir biudžetą 

Anot dr. D. Kolmatsui, viena pagrindinių po švenčių gerokai suplonėjusios piniginės priežasčių paprastai yra planavimo stoka. Kaip ir bendrai valdant asmeninius finansus, šventiniu laikotarpiu viena svarbiausių išlaidų kontrolės priemonių yra biudžetas.  

„Prieš perkant dovanas verta susidaryti sąrašą žmonių, kuriems jas ketinama dovanoti. Prie kiekvieno asmens reikėtų nusimatyti bent preliminarią dovanos idėją ir maksimalią sumą, kurią ketinama skirti jos išpildymui. Šį sąrašą galima papildyti ir kitomis planuojamomis šventinėmis išlaidomis – pavyzdžiui, Kalėdų stalo vaišėms. Toks sąrašas taps dovanų biudžeto pagrindu ir leis nesiblaškyti parduotuvėse. Planavimas padės išvengti impulsyvių pirkinių, kurie dažniausiai ir tampa išaugusių išlaidų priežastimi. Žinoma, suplanuoti biudžeto neužtenka, svarbu jo sąžiningai laikytis“, – sako dr. D Kolmatsui. 

2. Pasinaudokite naudingais pasiūlymais 

Iš anksto susiplanavus dovanas ir kitus šventinius pirkinius daug lengviau palyginti kainas, atrasti geriausius pasiūlymus ir pasinaudoti įvairiomis akcijomis, kurių prieš šventes tikrai netrūksta. Dėl to svarbu šių darbų nepalikti paskutinei minutei. 

„Specialius kalėdinius pasiūlymus prekybininkai paprastai pradeda skelbti dar lapkritį, jų gausu Juodojo pirmadienio ir Kibernetinio pirmadienio metu, tad ieškant dovanų verta nesnausti. Sumanius artimajam padovanoti tam tikrą dovaną nereikėtų tingėti patikrinti bent keleto parduotuvių – juolab, kad šiais laikais geriausių pasiūlymų paieškas itin palengvina internetas. Kartu svarbu nepasiduoti patrauklių pasiūlymų vilionėms ir neprisipirkti to, ko nereikia. Iš anksto susidarytas dovanų sąrašas ir biudžetas padeda to išvengti“, – pažymi dr. D. Kolmatsui. 

3. Apsvarstykite „pasidaryk pats“ dovanų galimybę 

Šiaulių banko atstovė sako, kad šventiniu laikotarpiu norint suvaldyti išlaidas gali tekti šiek tiek pakeisti požiūrį ir paieškoti nestandartinių sprendimų. Dr. D. Kolmatsui teigimu, šventinį džiaugsmą nebūtinai atneša tik labai brangios dovanos. Kartais nuoširdi ir apgalvota smulkmena gali pradžiuginti netgi gerokai labiau. 

„Pavyzdžiui, rankų darbo dovanos ne tik padeda sutaupyti, bet ir leidžia nustebinti išties išskirtiniais bei asmeniškais daiktais. Pačių pagaminta žvakė, kalėdinis papuošimas, naminiai kepiniai ar rankų darbo užrašinė gali daug geriau perteikti šventinę šilumą nei parduotuvėse pirkti brangūs daiktai. Svarbu atminti, kad esmė yra ne dovanos kainoje, o intencijoje, nuoširdume, įdėtose pastangose ir asmeniui parodomame dėmesyje“, – sako dr. D. Kolmatsui. 

4. Dovanoms galite rinktis ne tik daiktus 

Jei visgi kūrybinės gyslelės pačių pagamintoms dovanoms trūksta, anot dr. D. Kolmatsui, taip pat verta pagalvoti apie ilgalaikę vertę turinčias ir finansinę naudą atnešti galinčias dovanas. Nors Lietuvoje tai dar nėra labai populiaru, tačiau kalėdinės dovanos nebūtinai turi būti apčiuopiamos ir išpakuojamos iš gražios šventinės dėžutės.  

„Finansinis turtas, toks kaip įmonių akcijos ar investicinių fondų vienetai, gali tapti šiek tiek nestandartine, tačiau žvelgiant per ilgalaikės naudos prizmę, išties vertinga dovana. Dovanojant galimybę uždirbti ir gauti investicinę grąžą nesunku suderinti išlaidų kontroliavimo ir prasmingo dovanojimo tikslus. Akcijų ar fondų vienetų galima įsigyti pagal savo galimybes ir biudžetą, o įteikus tokią dovaną tikrai negrauš sąžinė dėl stalčiuje dulkančių menkniekių dovanojimo“, – sako dr. D. Kolmatsui. 

5. Dėl dovanojimo apsitarkite su artimaisiais 

Artimųjų ir draugų, kuriuos norisi pradžiuginti kalėdinėmis dovanomis, ratas gali būti išties platus. Tačiau visiems nupirkti po dovaną nebūtinai leidžia kišenė. Dėl to, dr. D. Kolmatsui teigimu, verta iš anksto pasitarti dėl kalėdinių dovanų dovanojimo. 

„Draugų, kolegų ar artimųjų rate apsikeitimą dovanomis galima sužaidybinti – pavyzdžiui, burtų keliu išsiaiškinti, kas kam dovanos dovaną. Slaptų Kalėdų senelių žaidimas gali suteikti šventėms daugiau intrigos ir nustebinti. Taip pat verta sutarti ir dėl maksimalios dovanų vertės – tai leis išvengti per didelių išlaidų ir situacijų, kaip gavus brangią dovaną, o padovanojus kuklią, jaučiamasi nepatogiai“, – sako dr. D. Kolmatsui.  

6. Atsispirkite pagundoms 

Šiandien, kai beveik viską, ko tik geidžia širdis, galima nesunkiai užsisakyti internetu, išties lengva patekti į nesibaigiantį pirkimų maratoną – ypač, kai prekybininkai vilioja įvairiomis akcijomis ir specialiais pasiūlymais. Tai ypač pasakytina apie šventinį laikotarpį.  

„El. parduotuvės neabejotinai suteikia daug patogumo, tačiau kartu atveria kone neribotas galimybes spontaniškiems pirkiniams. Vos akims užkliuvus už reklamos internete galima atlikti pirkimą. Be to, el. parduotuvės dažnu atveju yra optimizuotos taip, kad skatintų susikrauti kuo didesnį prekių krepšelį. Tokiu būdu virtualioje erdvėje pradėjus vienos specifinės dovanos paieškas jas nesunkiai galima baigti su į namus atkeliaujančiomis trimis ar keturiomis siuntomis. Vienas iš būdų kovoti su tokiu el. prekybos skatinamu impulsyvumu – susidėjus prekių krepšelį jo iš karto neapmokėti, o palaukti kitos dienos. Per tą laiką galima apmąstyti pirkinių reikalingumą ir gerai pasverti už juos ketinamą mokėti kainą“, – pataria dr. D. Kolmatsui. 

Kalėdinis laikotarpis nebūtinai turi atsieiti labai brangiai. Geras planavimas, kūrybiškumas ir apgalvoti sprendimai leidžia rasti dovanas, kurios nudžiugins ir sukurs šventinę nuotaiką, tačiau neviršys nustatyto biudžeto. Tad protingo finansinio elgesio principai neturėtų būti pamiršti net iš šventiniame įkarštyje.