LIBOR lyginamasis tarpbankinio palūkanų indeksas keisis į EURIBOR
Mieli klientai,
Informuojame apie pasikeitimus, susijusius su LIBOR lyginamojo tarpbankinio palūkanų indekso panaikinimu. Įgyvendinant Europos Sąjungos reglamentą, nuo 2022 metų pradžios kredito sutartyse, kuriose buvo naudojamas LIBOR eurais, jį keis EURIBOR indeksas. Klientams, turintiems tokias sutartis, papildomai nieko daryti nereikia: klientus asmeniškai informuosime apie pakaitinį palūkanų indeksą ir palūkanų perskaičiavimą.
Tarpbankinio palūkanų indekso keitimo priežastys ir pakeitimų esmė:
- Tarpbankinis palūkanų indeksas (norma), kaip pvz. LIBOR, EURIBOR, rodo, už kiek bankai pasirengę skolinti lėšas kitiems bankams pagrindinėmis pasaulio valiutomis. Kartu su individualiai klientui nustatoma nekintama Banko marža jis sudaro kreditams taikomas palūkanas.
- Pinigų rinkos indeksus, informaciją apie jų pokyčius, tarptautinio bei Europos reguliavimo plėtrą ir EURIBOR indekso plėtojimą naujiems rodikliams formuoti teikia Europos pinigų rinkos institutas (angl. European Money Markets Institute (EMMI)).
- 2016-aisiais Europos Sąjunga nustatė sistemą, skirtą užtikrinti rodiklių, kurie kaip lyginamieji indeksai naudojami finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse, skaičiavimo tikslumą ir teisingumą. Siekiant juos sklandžiai įgyvendinti, nustatytas pereinamasis laikotarpis, kuris baigiasi 2021 m. pabaigoje.
- 2017 m. Jungtinės Karalystės finansinių paslaugų priežiūros institucijos (angl. Financial Conduct Authority, FCA) ir Anglijos banko Finansinės politikos komitetas (angl. Financial Policy Committee, FPC) pažymėjo, kad aktyvumo mažėjimas tarpbankinio skolinimosi rinkoje kelia rimtų klausimų dėl būsimo LIBOR indekso tvarumo. Buvo pasiektas oficialių institucijų ir duomenis indeksui teikiančių bankų susitarimas dėl indekso palaikymo iki 2021 m. pabaigos. Laikotarpis iki 2021 m. pabaigos – pereinamasis laikotarpis, skirtas bankams bei kitiems rinkos dalyviams atsisakyti LIBOR indekso ir pereiti prie alternatyvių palūkanų normų.
Klientai, nesutinkantys, kad sudarytoje kredito sutartyje tarpbankinis palūkanų indeksas LIBOR eurais būtų pakeistas į EURIBOR, turi teisę iki 2021 m. gruodžio 30 d. neatlygintinai nutraukti kredito sutartį su Banku, refinansuodami arba grąžindami kreditą be išankstinio kredito grąžinimo mokesčio.
Klientams, sutinkantiems su minėtais pakeitimais, papildomai nieko daryti nereikia - Bankas nuo 2022 m. sausio 1 d. galiojančiose kredito sutartyse tarpbankinį palūkanų indeksą LIBOR pakeis į to paties laikotarpio EURIBOR, be jokių papildomų susitarimų.
Išsamesnė informacija apie lyginamųjų indeksų reformą pateikiama Lietuvos banko interneto svetainėje ir Lietuvos bankų asociacijos tinklalapyje.
Kilus klausimų, kreipkitės tel. 1813 (skambinant iš užsienio +370 37 301 337), el. paštu info@sb.lt.
Jūsų
Šiaulių bankas